fbpx

Tibeto medicina

Tradicinė Tibeto medicina – tai iš senovės pasiekęs mus mokslas ir menas. Nors jis ir turi išorinių panašumų tiek su kiniška ajurvedos medicina, tiek su tradicine kiniška medicina, tačiau tikrasis jos užgimimas, istorija ir raida glūdi kalnuotame Tibete, jo unikalioje kultūroje ir Tibeto žmonių dvasioje.

Viena iš unikaliausių tradicinės Tibeto medicinos savybių yra ta, kad nors ji ir vystėsi šalia budistinės filosofijos, tačiau pati savyje talpina visaapimančias filosofijos, kosmologijos ir energetinės anatomijos sistemas, susijusias su dvasine praktika. Be to tradicinės Tibeto medicinos mokslas kupinas išsamių žinių anatomijos, fiziologijos, embriologijos, patologijos, diagnostikos metodų bei gydymo srityse. Tibeto medicinoje naudojamas platus farmakologinis homeopatinių žaliavų sąrašas bei eilė mažai Vakaruose žinomų išorinių terapijų.

Tradicinės Tibeto medicinos pagrindas – visapusiškas požiūris į žmogų, kaip kūno ir sąmonės vienybę. Vidinė kūno sandara laikoma neatsiejamai susijusia su jo išorine veikla.

Svarbiausia Tarptautinės tradicinės Tibeto medicinos akademijos užduotis – autentiškos Tibeto medicinos tradicijos palaikymas ir jos efektyvumo išsaugojimas šiuolaikiniame pasaulyje. Jei medicinos sistema netenka praktinės reikšmės šiuolaikiniame Vakarų pasaulyje, ji tampa muziejiniu eksponatu. Ji gali būti įdomi, tačiau tik kaip suakmenėjusi iškasena. Tačiau tradicinės Tibeto medicinos potencialas, dabartinėse ekonominėse ir socialinėse sąlygose, yra didžiulis.

Tibetietiškai medicina vadinasi Sova Rigpa arba  Sorig – „mokslas apie gyvenimą“, „gydymo išmintis“. Tibeto medicinos žinios tinka ne tik sergantiems. Tibeto medicinoje pirmiausiai kalbama apie profilaktiką, ir tik vėliau – apie gydymą. Daugelio susirgimų priežastys glūdi mūsų elgesyje, mityboje ir gyvenimo būde.

Tibeto medicina – sąmoningo gyvenimo ir sąmoningo požiūrio į ligų priežastis menas. Jos tikslas – suteikti naudos visiems žmonėms, palaikant organizmo pusiausvyrą; išlaikyti gerą sveikata bei išvengti ligų, o pasirodžius ligai – ją išgydyti.

Tibeto medicina nagrinėja ne tik patį žmogų, bet ir jo elgesį bei ryšius, ekologiją ir gyvenamąją aplinką, sąveikos su ja būdus. Ši medicina siūlo sveiką ir harmoningą gyvenimą pusiausvyroje su supančiu pasauliu, o taip pat intelektualinį bei dvasinį vystymąsi.

Šiandien ši darni senovinių mokslinių žinių sistema apie gydymą gamtos priemonių pagalba  turi didžiulę svarbą. Tibeto medicina skirstoma į dvi dalis: profilaktinę sistemą ir gydymą. Profilaktine dalį, Ku Nje masažą, žinias apie teisingą mitybą ir gyvenimo būdą gali įgyti kiekvienas ir panaudoti savo šeimos, draugų bei savo paties sveikatos palaikymui.

Tradicinė Tibeto medicina sudaryta iš keturių pagrindinių dalių:

–          mokslas apie teisingą mitybą,

–          žinios apie tinkamą gyvenimo būdą,

–          išorinės terapijos (tibetietiškas masažas Ku Nje, kompresai, kaitinimai Mokša ir Chorme, refleksoterapija, gydymas adatomis, gydomosios vonios),

–          gamtiniai daugiakomponenčiai vaistai.

Tibeto medicina ypač aktuali šiais laikais, nes skirtingai nuo vakarietiškos medicinos, kurią paprastai pasitelkiame jau susirgę, jos užduotis – nuolatinės žmogaus sveikatos palaikymas. Ji suteikia priemones šiam tikslui pasiekti. Gyventi nesergant, pusiausvyroje su supančiu pasauliu, energingą, sėkmingą, laimingą ir ilgą gyvenimą – štai pagrindinis Tibeto medicinos tikslas. Pasiekti jį pirmiausiai padeda žinios apie mums tinkamą mitybą bei gyvenimo būdą.

Antrasis Tibeto medicinos tikslas – gydymas. Jos priemonių arsenale yra efektyvūs subalansuoti daugiakomponenčiai vaistai. Gydant ligą jie nekenkia kitiems organams ir organizmo sistemoms. Tibeto medicinos farmakologinis sąrašas – unikalus. Jame yra daugiau nei 3000 pavadinimų augalinių, mineralinių ir gyvulinių medžiagų, vaistų, sudarytų iš 100 skirtingų medžiagų.

Tradicinė Tibeto medicina išsaugojo senovinius paprastų, tačiau labai efektyvių procedūrų metodus:  valymą, kraujo nuleidimą, gydymą adatomis, masažą Ku Nje, gydymą voniomis, kompresais, kaitinimą Chorme ir Mokša. Naudojant mitybos ir elgsenos mokslą, gamtinius vaistus, masažą ir terapines procedūras, Tibeto medicina išgydo ir užkertą kelią daugelio ligų vystymuisi. Ji ypač efektyvi chroniškų susirgimų atvejais.

Tibeto medicina gilinasi į du mūsų kūno aspektus: fizinį – matomą – apčiuopiamą, ir slaptąjį – nematomą – energetinį lygmenį. Pastarajam aspektui būdinga psichologija, sapnų analizė, jausmai, gyvybinės energijos bei kt. Šiais tyrimais užsiima subtilioji anatomija. Tibeto medicinos žinios apie „teigiamus“ ir „neigiamus“ kanalus, išsidėsčiusius visame mūsų kūne, paaiškina kaip geri įspūdžiai, mintys, veiksmai bei jausmai gerina mūsų sveikatą, o taip pat – kaip atsiranda somatiniai sutrikimai.

Pagal žmogaus charakterį galima nustatyti kiekinį „teigiamų“ ir „neigiamų“ kanalų santykį: geraširdis – daugiau teigiamų kanalų; piktas, negatyvus – daugiau „neigiamų“ kanalų. Iš to sprendžiama apie įtaką sveikatai. Teigiamos mintys, veiksmai ir patyrimai skatina „teigiamų“ kanalų gausėjimą arba atsistatymą ir gerą energijos būseną. O tai teigiamai veikia kūną ir protą. Pavyzdžiui, embrione kasdien išsivysto 400 kanalų, šis procesas tęsiasi net ir po gimimo. Tai primena žolės ir gėlių augimą: kai užauga nauja žolė – senoji automatiškai dingsta.

Tibeto medicinos požiūriu, jei mes patiriame daug neigiamų jausmų, mūsų mastymas ir elgesys yra negatyvūs – mūsų kūne atsiveria daugiau „neigiamų“ kanalų, o „teigiami“ automatiškai užsidaro. Viso kūno energija tampa griaunančia ir puola organizmą, ypač mūsų širdį bei protą. Dėl to gali atsirasti fiziniai arba protiniai sutrikimai (ligos). Šiuo atveju, daug kas priklauso nuo mūsų minčių, jausmų ir veiksmų, o ne vien nuo mitybos ir elgesio. Pozityviai mąstydami ir veikdami, skatindami teigiamus jausmus, mes galime pakeisti „neigiamus“ kanalus „teigiamais“.

Mūsų laikais šios žinios yra prieinamos kiekvienam. Daugelyje pasaulio šalių žmonės gali susipažinti su esminiais Tibeto medicinos pagrindais ir panaudoti juos savo gyvenime. Tradicinės Tibeto medicinos mokymai vyksta Italijoje, Anglijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Suomijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Tibete (KLR), Australijoje, Kanadoje, JAV, daugelyje Pietvakarių Azijos šalių, Buriatijoje (Rusijos Federacija), Rusijoje ir Ukrainoje. Besimokantys gilinasi į tradicinę Tibeto mediciną, medicininę homeopatiją Sa Če, gydymą mantromis, tibetietišką masažą Ku Nje, psichologiją ir profilaktiką. Plačiau sužinoti apie tradicinius gamtinius Tibeto mokslus galima ir Lietuvoje.

www.tibetanmedicine.lt